TüRK.FoRuMoNLiNe.BiZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Michael Skibbe: "Çok İyi Bir Takım Kurduk"

YazarMesaj
polat_ketur
Moderatör
Moderatör
polat_ketur

Erkek
Burç : Boğa
İş/Hobiler : İnternet Futbol
Lakap : Lyon_de France
Ruh Hali : Michael Skibbe:  "Çok İyi Bir Takım Kurduk" 1124xk2
Tuttuğu Takım : Michael Skibbe:  "Çok İyi Bir Takım Kurduk" 1447pu8

Michael Skibbe:  "Çok İyi Bir Takım Kurduk" Empty
MesajKonu: Michael Skibbe: "Çok İyi Bir Takım Kurduk"   Michael Skibbe:  "Çok İyi Bir Takım Kurduk" Icon_minitimeC.tesi Tem. 26 2008, 22:41

Galatasaray Profesyonel Futbol A Takımı Teknik Direktörü Michael Skibbe, Almanya kampını Galatasaray TV’ye değerlendirdi. Yeni transferlerden, yapılan hazırlık maçlarına kadar ayrıntılı bir şekilde değerendirme yapan Skibbe, “Ali Sami Yen’e çıkacağım ilk maçı düşündüğümde tüylerim diken diken oluyor” dedi.

İlk olarak kampı nasıl değerlendiriyor Skibbe?
Genel anlamda kamptan çok mutluyum. Kamp yaptığımız ülke çok güzel, tesisler çok güzel, Türkiye’den aşçı getirdiğimiz için yemeklerimiz çok güzel. Oyuncularımız çok çalıştı ve genel anlamda güzel bir kamp dönemiydi.

Almanya'da rüzgarlı ve zaman zaman 13-14 dereceye düşen bir hava vardı. Bu hava koşulları çalışmaları olumsuz etkiledi mi?
Hayır, aslında tam tersine oldu. Bu tür havaların futbol antrenmanları için olumlu yönde etkisi olur. İstanbul’da çok sıcak ortamda çalıştık, sanırım döndüğümüzde de aynı sıcaklıkta çalışacağız ama buradaki hava şartları iyi oldu bizim için.

Genel anlamda antrenman tesislerinden memnun muydu?
İlk geldiğimizde çalıştığımız saha XXL sahası iyi değildi, üzerine kum serpmişler. Biz Duisburg’daki sahada çalışırken sakatlarımız da XXL sahasının spor salonlarında çalıştılar. Genel anlamda antrenman sahaları iyiydi.

Kamp dönemi çalışmalarını bize biraz daha detaylı anlatabilir mi? Genel olarak kamp hedefi neydi ve şu anda durum nasıl? Takım yeni sezona hazır diyebilir miyiz?
Tabii ki daha çok çok daha detaylı çalışılacak. Buradaki kampın ilk etabında kondisyon çalışıldı. Daha sonra taktik idmanlar yaptık. Tabii ki milli takımdan geç gelen futbolcular bu konuda biraz daha eksik. İstanbul’a döndüğümüzde bu oyuncuları da diğer arkadaşlarının seviyesine yaklaştıracağız. Almanya'daki ikinci kampımız çok daha önemli olacak. Çok daha detaylı olarak çalışabileceğiz ve böylece lige daha hazır hale geleceğiz.

Belki şu an için erken ama takım hangi yönde gelişme kat etti ve hangi yönde eksiklikler var takımda?
Şu an böyle bir şeyi söylemek için çok erken. Buradaki ilk hedefimiz takımı birleştirmekti. Milli takımdan gelenler ve sakat oyuncuları takımla birleştirmekti.

Burada oynanan hazırlık maçları onun için neler ifade etti. Takımda neleri gördü?
Hazırlık maçları her zaman için durum belirleme noktasında iyidir ve biz de onu yaptık. Takımın şu anda hangi durumda olduğunu gördük. Hazırlık maçlarında en büyük gayret ettiğimiz şey de genç oyuncuları takıma kazandırmak, onları denemek, onların seviyesini anlayabilmek ve genel anlamda sonuca varabildik.

Futbolcularla yaptığımız röportajlarda şunu gördük, herkesin hocayla uyumlu olduğu söylenildi. Peki hocanın kendisi takımdaki ruhu, takımdaki arkadaşlığı nasıl görüyor?
Öncelikle çok iyi bir takımımız var ve bu takımda çok iyi bir dostluk var. Gerçekten de Galatasaray camiası beni de çok iyi karşıladı, kucakladı. Sporcularımızın çok iyi bir özelliği var. Onlar da gerçekten yüzde yüz Galatasaraylı ve kulübe bağlılıkları çok büyük. Beni de böyle karşıladılar.

Tempolu bir oyun hedefliyor ve Galatasaray’ın da kanat oyunlarına uygun bir kadrosu var. Baktığımız zaman her iki kanatta da çok etkili isimler var. Oyun planında kanatların çok etkili bir yeri olacak mı? Ve kafasındaki yeni sezonda oynanacak oyun şekli ne?
Hazırlık dönemi bittikten sonra şema olarak şekillenecektir. Ve her zamanki gibi de takımın o anki durumuna da bağlı. Doğru olan da takımda iyi ve kaliteli oyunculara sahip olduğumuz. İyi kanat oyuncularımız var ve tempolu futbolla birlikte kanat oyuncularının da bunda önemi var. Zaten Süper Lig'de kanat oyunları bizim için önemli ve etkili olacak.

Sezon başladığından beri genç oyuncularla çok çalıştı, kendisi altyapı konusunda da çok deneyimli bir isim. Gençlerin buradaki performansından memnun kaldı mı?
Galatasaray’ın altyapıdan yetişen çok iyi oyuncuları var, bunun yanında genç oyuncuları da çok iyi ve ben bunlardan olumlu sinyaller aldım. İlerleyen zamanlarda kadrodaki tecrübeli abilerini çok zorlayacaklar.

Euro 2008'de sakatlığına rağmen çok iyi oynayan Servet, onun yanında Meira var, milli takımda oynayan Emre Güngör ve Emre Aşık da stoper mevkiinde görev yapıyor ve bu fazla seçenekle beraber rekabet ona ne anlam ifade ediyor? Meira’nın da transferine değinerek…
Hepimizin birlikte bir arzusu var, hem geçen yılki başarıyı tekrarlayarak şampiyon olmak hem de Avrupa’da başarı elde etmek. Ve bu sebeple de böyle bir kadroya ihtiyacımız vardı zaten. Geçen sene elde olan güçlere, Meira ve Emre Aşık gibi isimler de eklendi. Tabii ki böyle bir kadroya ihtiyacımız vardı. Hem rekabet oluşacak, hem de bu oyunculara uzun maratonda ihtiyacımız olacak.

Taraftarın Meira’dan en büyük beklentisi Avrupa'daki tecrübesi, hocanın da böyle bir beklentisi var mı?
Tabii ki bir hoca olarak ondan isteğim bu. Onun isteği de bu ve zaten bunun için Şampiyonlar Ligi'nde oynayan bir takıma transfer oldu.

Harry Kewell ile ilgili izlenimleri neler?
Kendisini çok iyi gördüm. İdmanlardaki performansıyla takıma çok büyük etkisi olacak. Teknik olarak ve hücumda gol yaratıcılığı olarak bize büyük faydası olacak.

Özellikle Galatasaray transfer komitesinden de memnun sanırım yapılan transferlere bakılacak olursa. Başka bir beklentisi var mı hocamızın?
Hayır onlara karşı bir beklentim yok, zaten çok iyi bir takım kurduk. Türkiye’de faydalı olacak genç oyuncular ve çok tecrübeli iki tane oyuncu dahil oldu takıma. Bu sebeple başka bir beklentim yok ve ayrıca çok memnunum; Galatasaray’ın her komitesi çok iyi çalışıyor. Bu da beni mutlu ediyor.

Geçtiğimiz sezonun büyük bölümünü sakat geçiren ve takıma çok fazla katkı sağlayamayan bir Lincoln vardı. Bu sene kendisinden beklentileri neler?
Lincoln ofansif anlamda çok büyük bir silah, belki geçen seneki beklentileri yerine getiremedi ama bu seneki çalışma isteğiyle zaten kendisi bir şeyler göstermek isteyecektir. Kendisi yirmili yaşların sonunda ve bu yaşlar gerçekten Avrupa piyasasında etkili olma dönemleridir. Bir futbolcu için zaten önemli olan, hem kendi liginde hem de Avrupa'da başarılı olmaktır.

Saha içinde oyuncularından en çok neyi yapmalarını ve en çok nelere dikkat edip hata yapmamalarını istiyor?
Kısaca cevaplayacak olursak. Risk ve sorumluluk almaya cesaret etmek ve hiç sevmediğim şey ise sorumsuzca oynamaktır.

İstanbul'daki kampta hoca, Aydın, Hasan Şaş ve Ümit Karan'ın performansını ön plana çıkarmıştı. Peki bu kampta ön plana çıkan oyuncular kimler?
O dönemlerde mili takım oyuncuları kampa katılmamıştı. Onların da takıma dahil olmasıyla özellikle sakatlıktan kurtulan Emre Güngör, çok tempolu ve etkileyici driplingleriyle Arda ve genç oyuncular genel olarak ön planda kaldı diyebilirim.

Peki Hasan Şaş, Ümit Karan ve Ayhan Akman takımda şampiyonluklar yaşamış üç kaptan. Onlardan ekstra beklentileri var mı?
Tabii ki bu üç futbolcudan beklentilerim var. Bu üç oyuncu da Galatasaray tarihine geçmiş ve uzun yıllar kulübe hizmet etmiş oyuncular. 30'lu yaşlardalar ve sorumluluğun ne olduğunu takım arkadaşlarına gösterebilecekler.

Şu anda çok önemli ön liberolar var, Mehmet Topal EURO 2008'e damgasını vurdu. Ayhan son Almanya maçında çok etkili oynadı. Linderoth sakatlığı yavaş yavaş geçiyor ve kariyeri belli. Bütün bunları düşünecek olursak çok seçenekli bir orta saha ve formda ön liberolar var. Bu sezon savaşan bir orta saha mı yoksa iki ya da tek ön libero mu düşünüyor?
Genel anlamda orta sahada her oyuncunun defansif özellikleri olmasını istiyorum. Fakat top bize geçtiğinde de ofansif anlamda topu değerlendirmeleri gerekir. İki ya da üç ön libero olacak diye bir şey söyleyemem, ya da Lincoln hücumdan sorumlu diğerleri savunma diyemeyiz. Önemli olan herkesin cesaretli olması ve sorumluluk üstlenmesi.

Levski Sofya maçında çıkan on bir ideal on bir olarak değerlendirildi. Hocanın kafasında ki on bir mi yoksa hazırlık maçına denenmek için çıkmış normal bir ilk on bir miydi o?
Bunu kesinlikle söyleyemem. Bunlar hazırlık maçları ve denemeler yapıyoruz. Önemli olan kim hangi maçta nasıl performans sergiliyor. Bunun değerlendirmesini yapacağız, ligde ve Avrupa'da kim formdaysa, kim iyiyse onun değerlendirmesini yapacağız ve oynatacağız.

Alman basınına verdiği bir röportajında Galatasaray’ın kadrosunu geçen seneki Leverkusen kadrosuna benzettiğini söylemiş. Bu bağlamda taraftarlar golü yoklayan bir takım bekliyor, bununla ilgili neler söyleyecek?
Evet iki kadro da birbirine çok benziyor fakat tek ayrıcalık bizim kadromuz daha dengeli. Göze hoş gelen pozitif futbol oynamak ve taraftara hoş futbol seyrettirmek bu seneki hedefimiz.

Bu sene Şampiyonlar Ligi çok önemli Galatasaray için ve bu önemli ve sıkışık tablo endişelendiriyor mu kendisini?
Bu benim hazırlığımı etkilemez. Bizim hedeflediğimiz çalışmalarımız da bu doğrultuda zaten. Ağustos'un 12 - 13'ünde çok iyi bir performans yakalamak hedefimiz. Hazırlık maçlarında alınan sonuçlar hiç önemli değil. Önemli olan 12 ve 13'ünde tam istediğimiz forma ulaşmak.

Kendisine daha önce sorduğumda ön eleme turunda ilk maçın dışarıda oynanmasını istiyordu. Peki şu an soracak olursak kafasında oyun planına ters gelebilecek rakipler olduğunu düşünüyor mu?
Hayır böyle bir endişem de yok böyle bir arzum da yok. Bence bizim kadromuz çok dengeli ve çok iyi bir kadroya sahibiz. Avrupa arenasında dünyanın en büyükleriyle kendimizi ölçmeye çalışacağız. Kim gelirse gelsin bizim için önemli değil, biz elimizden gelenin en iyisini yapıp turu geçeceğiz.

Süper Lig'le ilgili detaylı bilgi edinme fırsatı bulabildi mi? Fikstür çekildi, ilk hafta Denizlispor ve sonrasında Kayseri deplasmanı. Bununla ilgili ne söyleyecek ve Süper Lig'le ilgili düşüncelerini öğrenebilir miyiz?
Evet detaylı bilgi edindim. Tabii ki şampiyon olarak ilk maçımızı içerde oynayacak olmamıza sevindik. İlk maçları başarılı geçeceğimize inanıyorum. İlk önemli büyük maçımız 10. hafta Kadıköy’de oynanacak. Ve ilk devrenin bitimine doğru Beşiktaş ile karşılaşacağız. Sezonun sonlarına doğru 4 maçı içeride oynayacağız, bu bizim için büyük avantaj ve şuna inanıyorum ki biz bu maçları kazanacağız.

Kamp kadrosunda azalma olacak mı? Almanya ikinci kamp döneminde İstanbul'da oyuncu bırakılacak mı?
Tabii ki öyle olacak. Milli oyuncular geç geleceği için bu kampta kalabalıktık. Gelecek kamp döneminde 4 – 5 oyuncu burada kalacak.

Burada gurbetçi taraftarlarımızın büyük ilgisi var. Kendisi de taraftarlarla iyi diyalog içerisinde, basına kapalı olan idmanlarda bile bazen taraftarları içeri alabiliyor. Bununla ilgi neler söyleyecek?
Bu benim için çok önemli. Bizi görmek için buraya gelen insanlara yakınlık göstermek gayet normaldir. Gelecekteki idollerini antrenmanda seyretmek ve idman sonrası onlarla resim çektirmek ya da imza alma fırsatını vermek halka ve Galatasaray taraftarına yakınlığın bir belgesidir.

Ali Sami Yen'deki ambiansı daha önce yaşadı ama yeni sezon yaklaşırken tekrar o ambiansı yaşamak heyecanlandırıyor mu kendisini?
Kesinlikle zamanın çabuk geçmesini ve o ambiansı yaşamak istiyorum. Onları düşündüğümde de tüylerim diken diken oluyor. Teknik direktör olarak çıkacağım ilk maçı sabırsızlıkla bekliyorum. Galatasaray taraftarı şuna inansın ki göze hoş gelen bir futbol ve saldıran bir futbol sergileyeceğiz.

Kampta 15 gündür birlikteyiz. Galatasaray personelini nasıl buldu? Kamptaki aşçısından televizyoncusuna, menajerinden yönetimine kadar. Bunları nasıl değerlendirecek?
Herkesin çok saygılı ve birbirine çok iyi davrandığını gördüm. Zor günlerde bu birlik ve beraberlik bizi birbirimize daha da bağlayacaktır.
http://turk.realbb.net/

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-